نصب ویندوز ویستا

نصب ویندوز ویستا
هشت سؤال رايج در مورد ويستااشاره :

آبان ماه امسال، شركت مايكروسافت نسخه نهايي سيستم‌عامل جديد خود را با نام «ويندوز ويستا» به سازندگان سخت‌افزار ارائه كرد و بدين ترتيب كار توسعه ويندوز ويستا به پايان رسيد و مايكروسافت رسماً درگير توزيع و فروش اين سيستم‌عامل جديد شد. از سال قبل نسخه‌هاي بتاي اين سيستم‌عامل در اختيار همگان قرار گرفت و كم و بيش روي رايانه‌هاي شخصي گسترش يافت. در اين نوشتار مي‌خواهيم به هشت سؤال مهم در مورد ويندوز ويستا پاسخ دهيم كه ممكن است به ذهن هر شخصي كه به تازگي با اين محصول مايكروسافت آشنا شده است، خطور كند.
‌ويندوز ويستا كي در اختيار عموم قرار خواهد گرفت؟
مطابق زمانبندي مايكروسافت، در ُنهم آذر ويندوز ويستا به شركت‌هاي بزرگ عرضه شد و در تاريخ سه‌شنبه دهم بهمن در اختيار عموم قرار گرفت. بنابراين خريداران خانگي مي‌توانند، پس از اين تاريخ به تهيه ويندوز ويستا با بسته‌بندي جديد اقدام نمايند. در اين بسته جز DVD ويستا، كتاب راهنماي استفاده از آن نيز جاي داده شده است.
چه كامپيوتري براي نصب ويندوز ويستا مناسب است؟
حداقل مشخصات لازم براي نصب و اجراي ويندوز ويستا، داشتن پردازنده‌اي با سرعت هشتصد مگاهرتز، حداقل رم 512 مگابايت، و كارت گرافيك با دقت 800 *600 است. هنگامي كه ويستا در هاردديسك نصب مي‌شود، براي كار كردن به فضايي در حدود پانزده گيگابايت نياز دارد. بنابراين پارتيشني كه ويستا در آن نصب مي‌شود، بايد حداقل بيست گيگابايت ظرفيت داشته باشد.
توجه داشته باشيد که براي استفاده از جلوه‌هاي ويژه بصري و جديد ويندوز ويستا (موسوم بهWINDOWS AERO) لازم است کامپيوتر شما به دست کم يک گيگابايت حافظه RAM، پردازنده‌اي با سرعت حداقل يک گيگاهرتز و کارت گرافيکي با حداقل 128 مگابايت رم مجهز باشد.
براي نصب نسخه‌هاي حرفه‌اي ويستا به درايو DVD نياز داريد؛ زيرا اين نسخه‌ها فقط روي DVD ارائه خواهند شد، ولي مايكروسافت در نظر دارد پايين‌ترين نسخه ويستا را روي سي‌دي ارائه كند تا دارندگان كامپيوترهاي قديمي نيز قادر به نصب و استفاده از آن باشند.
لازم به ذكر است كه مشخصات سخت‌افزاري ارائه شده در اينجا، حداقل‌ها هستند و مسلماً براي كاركرد روان با سرعت مناسب، بايد از سخت‌افزارهاي بهتري استفاده كرد. مثلاً حداقل مقدار RAM كه مايكروسافت توصيه مي‌كند، يك گيگابايت است.
ويندوز ويستا در چه نگارش‌هايي ارائه شده است؟
اين سيستم عامل در شش نگارش ارائه شده است كه عبارتند از:HOME PREMIUM ،HOME BASIC ،STARTER ،ULTIMATE ،ENTERPRISE و BUSINESS.
پايين‌ترين نگارش آن، STARTER و بالاترين آن ULTIMATE است. جالب است بدانيد كه مايكروسافت تصميم گرفته است نسخه STARTER را فقط در كشورهاي با درآمد پايين عرضه كند و فروش آن در كشورهايي كه از نظر بانك جهاني داراي درآمد بالا هستند، ممنوع است.
تفاوت نگارش‌هاي مختلف ويستا در چيست؟
نسخه ULTIMATE بالاترين و كامل‌ترين نگارش ويستا است كه امكانات فراواني براي محيط‌هاي كاري، تفريح و سرگرمي دارد. نگارش‌هاي ديگر هر كدام براي كاربري خاصي در نظر گرفته شده‌اند. مثلاً دارندگان كامپيوترهاي خانگي با تهيه نسخه HOME PREMIUM مي‌توانند از بهترين امكانات مالتي‌مديا براي تماشاي فيلم، اجراي بازي، رايت DVD و…. استفاده كنند.
در اين نگارش تمامي امكانات WINDOWS XP MEDIA CENTER و WINDOWS XP TABLET PC وجود دارد. مايكروسافت توليد اين دو نوع ويندوز را كه در خانواده ويندوزاكس‌پي بودند، متوقف ساخته و تمامي آن امكانات را در نسخه VISTA HOME PREMIUM جاي داده است. كساني كه مي‌خواهند در شركت‌ها و محيط‌هاي اداري از ويستا استفاده كنند، مي‌توانند نگارش BUSINESS ويستا را تهيه كنند كه شامل WINDOWS MEETING SPACE است و امكانات برگزاري جلسات و كنفرانس‌ها را به صورت غيرحضوري و توسط وب و شبكه فراهم مي‌سازد.
WINDOWS MOBILITY CENTER امكان نمايش فايل‌هاي POWER POINT را فراهم مي‌سازد. در نگارش HOME BASIC امكانات مالتي‌مدياي پر قدرت و قوي وجود ندارد. همچنين در اين نگارش از سيستم جديد گرافيكي كه براي نمايش محيط ويندوز به كار رفته، استفاده نشده است. نگارش ENTERPRIZE فقط براي شركت‌هاي بزرگ IT در نظر گرفته شده است و امكاناتي خاص براي اين دسته از كاربران دارد.
از كجا بدانيم كدام نگارش ويستا براي كامپيوتر ما مناسب است؟
با استفاده از توضيحات داده شده در بخش قبلي مي‌توانيد نگارش مناسب را انتخاب كنيد، ولي راه‌حل ديگر، استفاده از امكاني است كه مايكروسافت براي كاربران در نظر گرفته است. قبل از شروع به نصب ويستا امكاني در نظر گرفته شده است كه توسط آن به اينترنت متصل شويد و يك فايل ACTIVEX را دانلود كنيد. اين فايل كليه امكانات سخت‌افزاري كامپيوتر شما را بررسي مي‌كند و مناسب‌ترين نسخه را تشخيص مي‌دهد.
لازم به ذكراست كه در DVDاي كه توسط مايكروسافت عرضه مي‌شود، تمامي نگارش‌هاي ويستا موجود است و هر كدام از نگارش‌ها را مي‌توانيد نصب نماييد و تا سي روز به طور رايگان استفاده كنيد. در طي اين سي روز بايد اقدام به پرداخت وجه نگارش دلخواه نماييد و به طور آنلاين نسخه ويستا خود را اكتيو كنيد. با اكتيو شدن ويستا، محدوديت سي روزه از بين مي‌رود و مي‌توانيد به طور هميشگي از آن استفاده نماييد.

طريقه نصب ويستا چگونه است؟
نصب ويستا بسيار آسان و بدون دردسر است. تمامي كار تقريباً به صورت خودكار انجام مي‌شود. ابتدا DVD ويستا در داخل هاردديسك به طور موقت كپي مي‌شود كه در حدود پنج دقيقه وقت لازم دارد وسپس نصب ويستا از داخل هاردديسك آغاز مي‌شود. سرعت نصب به مشخصات كامپيوتر بستگي دارد، ولي به طور متوسط يك ساعت طول مي‌كشد.
در هنگام نصب مي‌توانيد شماره سريال ويستا را وارد كنيد، ولي اين امكان نيز فراهم آورده شده است كه اين‌كار را به بعد از نصب موكول كنيد.
چه امكانات جديدي به ويندوز ويستا اضافه شده است؟

توضيح امكانات جديد ويستا خود مي‌تواند يك كتاب باشد، ولي به طور خلاصه به چند مورد اشاره مي‌كنيم.
‌امنيت: امنيت در ويستا بسيار بالاتر از سيستم‌عامل‌هاي ديگر مايكروسافت است. مايكروسافت در ويستا يك نرم‌افزار ضد جاسوس به نام MICROSOFT DEFENDER اضافه نموده است كه با امكان آپديت شدن روزانه، فايل‌هاي مخرب و جاسوس را شناسايي و پاك‌سازي مي‌كند. اينترنت اكسپلورر هفت، خود امنيت بيشتري را در هنگام كار با اينترنت تضمين مي‌كند. همچنين فايروال ويندوز ويستا جلوي انواع حملات و خرابكاري‌ها را خواهد گرفت. بنابراين با داشتن ويستا با اطمينان بيشتري مي‌توانيد از اينترنت استفاده كنيد.
جست‌وجو: امكان جست‌وجو در ويستا بهبود فراواني يافته است. در محيط‌هاي اداري يكي از مهم‌ترين مشكلات، امكان يافتن فايل‌ها و پرونده‌هاي مورد نظر در حداقل زمان است. با داشتن ويستا خيلي سريع‌تر و راحت‌تر به فايل‌هاي گمشده دسترسي خواهيد يافت!
محيط گرافيكي: محيط گرافيكي ويندوز ويستا كه AERO نام دارد، محيطي زيباتر و پوياتر را به وجود آورده است. البته استفاده كامل از اين محيط گرافيكي، مشروط به داشتن سخت‌افزاري مناسب است. فناوري جديد استفاده شده در اين محيط گرافيكي باعث شده است محيط كار ويندوز بسيار سريع‌تر و روان‌تر باشد.
برنامه‌هاي اضافه شده به ويستا عبارتند از: PHOTO GALLERY ،IE7،MEDIA PLAYER11 ،GAME EXPLORER ،PARENTAL CONTROLL و MICROSOFT DEFENDER.
آيا استفاده از ويستا در حال حاضر توصيه مي‌شود؟
بنابر نظر شخصي نگارنده استفاده از ويستا در كامپيوترهايي كه به طور مرتب از آن‌ها استفاده مي‌شود، مانند كامپيوترهاي محيط‌هاي اداري، در حال حاضر مناسب نيست؛ زيرا اولاً اگر سخت‌افزار كامپيوتر شما به اندازه كافي جديد و خوب نباشد، قادر به استفاده از امكانات مفيد ويستا نخواهيد بود و سيستم‌عاملي در حد WINDOWS XP خواهيد داشت. البته با كارايي كمتر؛ چرا كه سخت‌افزار شما توانايي لازم را ندارد.
نكته قابل توجه ديگر آن است كه بنا بر پيش‌بيني مايكروسافت، حداقل شش‌ماه زمان لازم است تا ارائه‌كنندگان سخت‌افزار درايورهاي مناسب ويستا را كه در DVD ويندوز ويستا موجود نيست، عرضه نمايند. اجراي بعضي از نرم‌افزارها نيز ممكن است مشكل داشته باشد. سازندگان نرم‌افزار نيز آپديت‌هايي ارائه مي‌دهند تا نرم‌افزارشان با ويستا سازگاري كامل داشته باشد. ولي در هر صورت ويندوز ويستا سيستم‌عاملي است كه مطمئناً ارزش استفاده و تجربه را دارد.
منبع :ماهنامه عصر شبکه

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: